Дендрологічний парк

Березне   відоме своїм дендропарком, єдиним у Рівненській області.  Парк закладено неподалік Березнівського лісового коледжу з ініціативи колишнього директора М. М. Новосада, коли були розпочаті роботи зі створення дендрарію площею бл. 30 га. Розташований він на території Березнівського лісового коледжу.

Парк був заснований у 1979 році, а в 1989 році віднесений до дендропарків державного значення. У ньому зібрано більше 800 видів деревних рослин з усього світу. Вони розбиті по зонах: Америка, Кавказ, Середня Азія, Далекий Схід, Сибір, Карпати, Крим та ін. У парку прокладені прогулянкові доріжки, споруджений каскад ставків, обладнані альтанки й оглядові майданчики; є окрема ділянка декоративних рослин, березовий гай (більше 40 видів берези), сади жасмину, розарій.Нині нараховує бл. 900 видів і форм деревних рослин, серед яких чимало представників з різних континентів, що розміщені по ботаніко-географічних і систематичних ділянках. Займає він аж 30 гектарів.

Географічні ділянки: Америка, Кавказ, Середня Азія, Далекий Схід, Сибір, Карпати, Крим та ін.

У парку прокладені прогулянкові доріжки, споруджений каскад ставків, обладнані альтанки й оглядові майданчики; є окрема ділянка декоративних рослин, березовий гай, сади жасмину, розарій. Гуляючи сімома оглядовими доріжками, Ви побачите кращі зразки дерев, кущів та рослин, привезених сюди з різних куточків світу. У березовому гаю зібрано 45 видів і форм беріз, у саду жасмину — 25 видів цієї рослини, бузку — 24 види. Представлений тут і регіон Північної Америки, звідки завезено 200 видів рослин (акація мексиканська, американська сосна, інші), і японсько-китайський регіон — 105 видів (яблуня Цумі, кипарисові, груша Келлера).

Дендропарк є базою науково-дослідницьких робіт з вивчення і збагачення лісової флори в Українському Поліссі. Дендропарк — одна з головних зон відпочинку жителів міста Березне.

Парк був заснований у 1979 році.

Постановою Ради міністрів Української РСР № 53 від 13 лютого 1989 року дендропарку присвоєно статус державного заповідника.

Взимку 2008 року розпочато реконструкцію дендропарку.

             

Зірненський парк – пам”ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення.
Заснований 1905 р., а вище згаданий статус отримав відповідно до рішення Рівненської обласної ради у 1972 р. Парк оточував маєток відомого тут пана Малинського. Керував роботами зі створення парку ірландський живописець Діонісій Міклер. Близько 80 видів екзотичних дерев збереглося й донині. Серед них сосна Веймутова з шишками довжиною 15 сантиметрів, клен сріблястий, тополя волосистоплідна, а також стара розлога липа діаметром 5 метрів. Декоративні чагарники представлені бузком звичайним, чубушником, шипшинами, черемхою. Зростають тут також калина, глід, малина, бузина.

         

     

Ландшафтний заказник «Соколині гори»

Поблизу селища Соснового по обидва береги Случа розкинулося справжнє диво - природний заказник "Соколині гори".Загальна площа заказника складає 510 га. Це мальовниче місце з виходами гранітних порід висотою окремих скель до 25 м, вкритих сосновими, грабовими, дубово-сосновими, дубово-грабовими лісами. А ще це південно-західна межа поширення рододендрону жовтого, який ще називають азалією понтійською, основний ареал якої Кавказ та Мала Азія. Тут зустрічається низка рідкісних та малопоширених видів, серед яких рослини із Червоної книги України (ковила пірчаста) та Європейського Червоного списку (смілка литовська).

Чарівний куточок природи, який ще називають "Надслучанською Швейцарією", овіяний легендами, приваблює до себе мандрівників багатогранністю ландшафтів, своєрідністю геологічної будови, прозорістю струмків і озер, багатством флори та фауни. Цей край недарма називають перлиною України.

   

Губківський замок

Замок у Губкові за композицією і пропорціями вважався одним з найдосконаліших у волинській школі оборонних комплексів. Споруда була подібна до трапеції в плані, мала чотири кутових вежі зі стрільницями, в'їзну браму і підйомний міст. У дворі знаходилися житлові і господарські будівлі. На подвір'ї замку залишився глибокий колодязь, змурований з каміння. Під замком були льохи та в'язниця.
Тепер на 30-метровій замковій горі, що піднімається над Случем, видно залишки замку. До наших днів дійшли лише частина стін та декілька башт. Крім того там можна побачити і засипаний замковий колодязь. Руїни розміщуються над стрімким схилом і рікою відокремлено від інших будівель.


   

 

Загальнозоологічний заказник "Брище" розташований у Березнівському районі на площі 100 га. З метою охорони бобрів у 1964 році тут було створено зоологічний заказник. Рослинний покрив заказника типовий для Західного Полісся. Переважає заплавна рослинність. Мала річка так і називається - Бобер. Вона має багато приток, стариць. З берегів вони заростають частухою, омегом, у воді зустрічається пустирник, глечики жовті та ін. Рельєф дуже нерівний, часто чергуються горби та западини заповнені водою. В лісі знайдений рідкісний для України вид - комонник малий, борідник Прейса, астролаг пісковий. Види болотного різнотрав'я - осока, півники болотні, зозулин цвіт, фіалка болотна.

  

 

Церква Преображенія Господня в с. Маринин.В 1801 р., на кошти парафіян було побудовано церкву в ім'я Преображенія Господня (с. Маринин). Будівля була дерев'яною на кам'яному фундаменті, вкрита залізом. У 1857 р. храм було відремонтовано, а в 1882 р. біля церкви добудували дерев'яну дзвіницю. Преображенська церква є пам'яткою архітектури національного значення.

  

 

Геологічний заказник місцевого значення “Марининсько-Устянські граніти”, який створений рішенням Рівненської обласної ради №343 від 22.11.1983 р. для збереження цінних об'єктів і компонентів неживої природи (геологічних оголень, печер, торфяних відкладів), має площу 85 га в межах Березнівського району та 85 га в межах Корецького району і знаходиться поблизу сіл Маринин, Більчаки вздовж правого та лівого берегів р.Случ.
Це гранітні кручі вздовж її берегів з мальовничими печерами та улоговинами. Тут зустрічається 7 видів папоротей, низка центральноєвропейських видів - булавоносець сіруватий, фіалка багнова, гвоздика картузіанська, енотера червоностеблева.
Гранітні відслонення по р.Случ належать до нижньопротерозойських порід. Вони мають наукове та естетичне значення.

   

Для того, щоб мати уявлення, що таке поліські ліси, наскільки багатими та дрімучими вони можуть бути, потрібно обов’язково відвідати Березнівщину. А для того, щоб зрозуміти, наскільки різною щодо рельєфу, ландшафту і краєвидів може бути Рівненщина, — побувати у тамтешній Надслучанській Швейцарії. На лоні березнівської природи, де ліс переходить у долину, а долина — в скелястий берег річки, розумієш, що витрачені час і кошти на таку подорож — не марні.