ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ

Березнівський район розташований у східній частині Рівненської області. Площа становить 1,71 тис.км2 (8,8% площі Рівненської області).
Відстань від м.Березне до обласного центру – 66 км, до залізничної станції Моквин – 20 км.
На півночі район межує із Сарненським і Рокитнівським районами Рівненської області, на сході – з Житомирською областю, на півдні – з Корецьким та Гощанським районами Рівненської області, на заході – з Костопільським районом Рівненської області.

 НАСЕЛЕННЯ

Кількість населення – 62,5 тис. чол., з них міського – 15,2 тис. чол, сільського – 47,3 тис. чол. Середня густота населення становить 36 осіб на км2.
Національний склад населення одноманітний, більше 99,3% жителів українці, інші національності представлені незначною кількістю.
Співвідношення за віковим складом: молодші за працездатний вік – 17,7 тис. чол.(27,9%), працездатного віку – 33,8 тис. чол.(53,3%), старші за працездатний вік – 12,0 тис. чол.(18,8%).

 АДМІНІСТРАТИВНО – ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ УСТРІЙ

На території району розміщено 55 населених пунктів, з них: міст – 1, селищ міського типу – 1, сільських населених пунктів – 53. Функціонує 25 місцевих рад, з них: 1 міська, 1 селищна, 23 сільських. Депутатський корпус районної ради нараховує 46 депутатів. 

КОРИСНІ КОПАЛИНИ

В східній частині району, в межах Українського кристалічного щита, містяться численні родовища різнокольорових гранітів, сієнітів, габро. Ці кристалічні породи - цінний будівельний, декоративний і облицювальний матеріал. Запаси кам'яних матеріалів на території району практично не обмежені. Базою для розвитку фарфоро – фаянсової промисловості та виробництва вогнетривкої цегли є родовища каоліну. Найпоширенішими корисними копалинами є піски, які займають 70 %території району. Паливні корисні копалини представлені покладами торфу.

 ПРИРОДООХОРОННІ ОБ'ЄКТИ

На території району існує 7 заказників. Із них лише один має статус загальнодержавного значення – загальнозоологічний "Урочище Брище – 1", решта – місцевого значення. Мережу місцевих заказників створюють загальнозоологічний "Урочище Брище – 2", ландшафтний – "Соколині гори", гідрологічний – "Полянські стави", лісові – "Більчаківський", "Остроганський". Чотири заказники – "Соколині гори", "Більчаківський", "Остроганський " та геологічний "Марининсько – Устянські граніти" входять до складу Надслучанського регіонального ландшафтного парку.

 ЕКОНОМІКА

В районі проводяться певні заходи по стабілізації промислового виробництва.
За підсумками січня-жовтня цього року маємо скорочення обсягів виробництва на 6 відсотків (по області спад 32,8%), тоді як за підсумками 1 кварталу відмічалося падіння 16,5 відсотків.
Вагомим позитивним впливом на районні показники є зростання обсягів виробництва на ТОВ «Українська сірникова фабрика» (25 %), ТОВ «Укленко» 37 %), державному підприємству «Зірненський спиртовий завод» (31%).
 Зокрема, в ТОВ «Укленко» реконструйовано закрійний цех, за рахунок чого розширено виробничі площі основного швейного виробництва та  додатково створено 20 нових робочих місць.
ТОВ «Моквинська паперова фабрика» завершує роботи по реконструкції котельні з переводом її та тверде паливо (торф), в результаті чого  майже вдвічі зменшиться споживання газу.
Залучення іноземних інвестицій дало можливість стабілізувати виробництво на в ТОВ «Українська сірникова фабрика».
Продовжуються роботи, відповідно до плану санації на ВАТ «Березнефарфор». На даний час здійснюються пуско-налагоджувальні роботи  лінії по збагаченню нерудних сировинних матеріалів та проводиться  монтаж лінії по мокрому збагаченню сировини Більчаківського родовища.
Виробництво валової продукції сільського господарства  за 10 місяців цього року  зросло в порівнянні з відповідним періодом минулого року на 3,3%, в тому числі по сільгосппідприємствах на 48,4 %. В районі значних темпів набуло свинарство і птахівництво.
Виконання завдання по надходженнях до  Державного бюджету за 11 місяців  цього року виконано на 99,2% , до місцевого бюджету –112,1 %.
Управлінням Пенсійного фонду України в Березнівському районі  забезпечено виконання показників доходної частини бюджету на 106,1%, і в порівнянні з аналогічним періодом минулого року  надходження збільшились на 2,2 млн. грн., або  на 5,1 відсоток. Заборгованість до Пенсійного фонду України скоротилася з початку року на 408 ти.грн. і станом на 1.12.2009 становить 492,6 тис.грн.
У середньому за період січень-жовтень 2009 року порівняно з аналогічним періодом 2008 року рівень заробітної плати зріс на 7,8% та становив 1296,73 грн.
Середня заробітна плата за жовтень 2009 року порівняно з жовтнем 2008 року зросла на 16,1 % і склала 1386,47 грн., що у 2,1 рази перевищує прожитковий мінімум для працездатних осіб (669 грн.).
Заборгованість по зарплаті допущено по одному підприємству  ВАТ «Бистрицька МТС», яка становить 121 ,5 тис.грн.

 ОСВІТА

У районі функціонує 56 загальноосвітніх навчальних закладів, з них: pаклади нового типу – 8 (Березнівська гімназія, Соснівський НВК „Гімназія – ЗОШ І ст.”, Моквинський НВК „Гімназія – ЗОШ І ст.”, Березнівський НВК „Економіко-гуманітарний ліцей – ЗОШ І – ІІ ст.”, Балашівський НВК „Колегіум – ЗОШ І – ІІ ст.” Прислуцький НВК „Школа-дитячий садок”, Березнівський агротехнічний ліцей-інтернат, Березнівський ліцей-інтернат спортивного профілю), ЗОШ І-ІІІст. – 15, ЗОШ І-ІІст. – 16, ЗОШ Іст. – 1, дошкільні заклади – 13, позашкільні заклади – 3. З метою створення умов для розвитку здібностей і обдарувань учнівської молоді, відділом освіти проводиться робота з розширення мережі закладів для обдарованих та здібних дітей.
В районі працює 34 класи з поглибленим вивченням математики, фізики, української та іноземної мови, історії, правознавства, географії, економіки, фізкультури, 73 профільних класи: філологічний, фізико-математичний, суспільно-гуманітарний, природничий, художньо-естетичний, технологічний, спортивний, 189 факультативів та курсів за вибором.
Соснівський НВК „ Гімназія – ЗОШ І ст.” та Прислуцький НВК „ Школа – дитячий садок” працюють в режимі експерименту всеукраїнського рівня. Навчально – методичний центр відділу освіти та Соснівський будинок дітей та молоді працюють в режимі експерименту регіонального рівня. На базі Березнівського НВК „ Економіко – гуманітарний ліцей – ЗОШ І – ІІ ст.”, Березнівської гімназії, Березнівської ЗОШ №2, Городищенської, Кам”янської ЗОШ І – ІІІ ступенів діють тимчасові науково – дослідні колективи. В системі науково-дослідницької роботи апробовані та реалізуються інноваційні технології з пріоритетних напрямів національного виховання учнівської молоді: превентивного, громадянського, національно-патріотичного, художньо-естетичного.
Всі заклади нового типу та ЗОШ І-ІІІ ступенів забезпечено комп'ютерною технікою нового покоління з підключенням до глобальної мережі Інтернет.
За рахунок коштів місцевого бюджету організовано підвезення учнів та педагогічних працівників, які проживають за межами пішохідної доступності (100% до потреби).
У місті Березне функціонують "Надслучанський інститут", Західноукраїнський коледж "Полісся", лісовий коледж, вище професійне училище № 4 та професійно - технічне училище № 8 в смт. Соснове.

 ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я

Медичне обслуговування населення здійснюється центральною районною лікарнею на 270 ліжкомісць, Соснівською районною лікарнею на 35 ліжкомісць, 8 амбулаторіями, 34 фельдшерсько-акушерськими пунктами та 3 фельдшерськими здоровпунктами.
В селі Зірне функціонує протитуберкульозна лікарня, яка фінансується з обласного бюджету.
Медичну допомогу населенню надає 113 лікарів (81,7% від потреби) та 355 середніх медпрацівники (100% від потреби).
Центральна районна лікарня має вищу акредитаційну категорію, є базою передового досвіду.

 КУЛЬТУРА

На території району діє 42 клубних заклади(в сільській місцевості - 41), 45 бібліотек (38 - в сільській місцевості). В м.Березне функціонує краєзнавчий музей, кінотеатр, дитяча музична школа, центральна районна бібліотека та центральна районна дитяча бібліотека.
12 самодіяльних колективів носять почесне звання "народний аматорський". Це - народний хор, ансамбль народних інструментів, камерний хор, духовий оркестр, драматичний театр, ансамбль танцю "Берізка", ансамбль скрипалів і вокально-інструментальний ансамбль районного будинку культури та фольклорні колективи сіл Білка, Малушка, Князівка, Зірне. 2 дитячих колективи дитячої музичної школи носять звання "зразковий".

 ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА І СПОРТ

До послуг населення району: 22 спортивні зали, 121 спортивні майданчики, 25 футбольних полів, 35 майданчиків з тренажерним обладнанням, 15 стрілецьких тирів (криті). В районному центрі працюють спортивно-оздоровчий комплекс, плавальний басейн, водно-спортивна база, 2 дитячо-юнацькі cпортивні школи (районного відділу освіти та ДЮСШ районної ради ФСТ "Колос"), вихованці яких, з окремих видів спорту (веслування на байдарках і каное, важка атлетика, греко-римська боротьба), входять у збірні команди області.
Підготовлено 2 заслужених майстри спорту, 2 майстри спорту міжнародного класу, 57 майстрів спорту, 216 кандидатів у майстри спорту, 4 тренери мають звання "Заслужений тренер України".

 ТУРИЗМ

Березнівщина - це край з унікальними можливостями для розвитку і поширення туризму, адже тут гармонійно поєднується багата культурно-історична спадщина, мальовнича та неповторна природа, щира гостинність мешканців краю і родюча земля.
Туристична галузь є важливим чинником стабільного і динамічного розвитку району, збільшення надходжень до місцевого бюджету, істотного позитивного впливу на стан справ у багатьох галузях економіки зокрема транспорт, будівництво, торгівля, зв’язок, сільське господарство, виробництво товарів широкого вжитку тощо. Туризм сприяє підвищенню зайнятості населення, розвитку ринкових відносин, міжнародному співробітництву, залученню українців та іноземних громадян до пізнання багатої природної та історико-культурної спадщини краю, збереження екологічної рівноваги. За шкалою споживання туризм посідає третє місце після харчування і житла. Якщо взяти за кількістю і якістю такої важливої складової туристичного бізнесу як природні та культурно-історичні ресурси – це те, що вже існує, отож, й створювати його непотрібно.
У нашому районі є всі підстави для розвитку туристичної галузі. Цьому сприяє і створення в травні 1999 року Надслучанського регіонального ландшафтного парку з чудовими краєвидами з надзвичайно багатим рослинним і тваринним світом, реліктами та ендеміками. Чого тільки варті мальовничі куточки “Надслучанської Швейцарії”, Березнівського дендропарку, полянські стави, заказник “Брище”, князівське водосховище, залишки Губківського замку, старовинні православні храми, цікаві геологічні та археологічні знахідки і це далеко неповний перелік цікавих місць для туризму. А швидкоплинний Случ із своїми високими та стрімкими берегами, із гранітних порід, де скелі досягають висоти 25 метрів.

Пріоритетними для нашого району є сільський, зелений, екстремальний та спортивний туризм. А перспективними населеними пунктами можна вважати Маринин, Губків, Соснове, Князівка, Поляни та інші села де є цікаві місця і люди здатні розпочати дану справу.
Відділом з питань туризму розроблено нові туристичні маршрути, виробничі екскурсії, подорожі вихідного дня по району. Розроблено 4 туристичні маршрути по району, 3 маршрути по „Надслучанській Швейцарії” та розроблено маршрути екологічних стежок на території ландшафтного парку „Надслучанський”. Проводиться робота над створенням нових маршрутів для екстремального, водного та релігійного видів туризму. Визначено власників садиб в с. Маринин та с. Губків, які готові приймати туристів, в с. Маринин.
Випущено буклети „Приватні садиби с. Маринин” та „Агросадиби с. Губків” де описано ряд послуг, що надають власники садиб с. Маринин та с. Губків, випущено карту-схему „Березнівщина туристична” де нанесено туристичні маршрути, археологічні та історичні пам’ятки. Видано туристичний путівник „Туристично-оздоровчі маршрути Березнівщини”, де детально описано 4 туристичних маршрути по району, путівник „Мандрівки по Надслучанській Швейцарії” де детально описано 3 маршрути по „Надслучанській Швейцарії”.
Тож щиро запрошуємо відвідати наш край, де Ви завжди зможете знайти свій інтерес в бізнесі, широкі можливості для туризму, змістовного відпочинку, зустрітися з цікавими людьми.