ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ

Березнівський район розташований у східній частині Рівненської області. Площа становить 1,7 тис.км2 (8,5% площі Рівненської області).
Відстань від м.Березне до обласного центру – 66 км, до залізничної станції Моквин – 20 км.
На півночі район межує із Сарненським і Рокитнівським районами Рівненської області, на сході – з Житомирською областю, на півдні – з Корецьким та Гощанським районами Рівненської області, на заході – з Костопільським районом Рівненської області.

 НАСЕЛЕННЯ

Кількість населення – 64,3 тис. чол., з них міського – 15,0 тис. чол, сільського – 49,3 тис. чол. Середня густота населення становить 37 осіб на км2.
Співвідношення за віковим складом: молодші за працездатний вік – 17,9 тис. чол.(27,8%), працездатного віку – 34,6 тис. чол.(53,8%), старші за працездатний вік – 11,9 тис. чол.(18,5%).

 АДМІНІСТРАТИВНО – ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ УСТРІЙ

На території району розміщено 55 населених пунктів, з них: міст – 1, селищ міського типу – 1, сільських населених пунктів – 53. Функціонує 25 місцевих рад, з них: 1 міська, 1 селищна, 23 сільських. Депутатський корпус районної ради нараховує 34 депутати. 

КОРИСНІ КОПАЛИНИ

В східній частині району, в межах Українського кристалічного щита, містяться численні родовища різнокольорових гранітів, сієнітів, габро. Ці кристалічні породи - цінний будівельний, декоративний і облицювальний матеріал. Запаси кам'яних матеріалів на території району практично не обмежені. Базою для розвитку фарфоро – фаянсової промисловості та виробництва вогнетривкої цегли є родовища каоліну. Найпоширенішими корисними копалинами є піски, які займають 70 %території району. Паливні корисні копалини представлені покладами торфу.

 ПРИРОДООХОРОННІ ОБ'ЄКТИ

На території району існує 7 заказників. Із них лише один має статус загальнодержавного значення – загальнозоологічний "Урочище Брище – 1", решта – місцевого значення. Мережу місцевих заказників створюють загальнозоологічний "Урочище Брище – 2", ландшафтний – "Соколині гори", гідрологічний – "Полянські стави", лісові – "Більчаківський", "Остроганський". Чотири заказники – "Соколині гори", "Більчаківський", "Остроганський " та геологічний "Марининсько – Устянські граніти" входять до складу Надслучанського регіонального ландшафтного парку.

 ЕКОНОМІКА

В районі проводяться певні заходи по стабілізації промислового виробництва.

За підсумками січня-травня 2018 року обсяг реалізованої промислової продукції (товарів, послуг) зріс на 54,2% і склав 253,9 млн.грн. (січень-травень 2017 року - 164,7 млн.грн.). 

В агропромисловому комплексі району виробництво валової продукції сільського господарства по сільськогосподарських підприємствах за січень-червень 2018 року склало 35,9 млн. грн., що на 10,3 млн. грн. більше відповідного періоду 2017 року.

Зростання виробництва становить 140,0 %. По темпах зростання валової продукції район посідає 2 місце в області. 

До   Зведеного   бюджету протягом    І півріччя 2018   року   надійшло  119,8 млн.грн., що на 28,9 млн.грн. більше ніж за відповідний період 2017 року або на 31,8%. Зокрема, до державного бюджету мобілізовано 53,2 млн.грн., до місцевого – 66,6 млн.грн.

Протягом січня – червня 2018 року до бюджету району надійшло власних доходів в сумі 58,9 млн. грн., що складає 118,6 % до планових призначень, понад плану надійшло – 9,2 млн. грн. В порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження збільшились на 14,5 млн. грн.

Районний бюджет виконано на 112,6 %. В порівнянні з минулим роком надходження збільшились 8,9 млн. грн.

Всі бюджети базового рівня за звітний період виконали планові призначення. 

Середньомісячна заробітна плата у І кварталі 2018 року становила 6257 грн., і зросла порівняно з відповідним періодом  2017 року на 24,3 відсотків.

За оперативними даними заборгованість із виплати заробітної плати станом на 23.07.2018 року відсутня.

Рівень зареєстрованого безробіття станом на 01.07.2018 складає 1,88 % і залишився на рівні минулого року. Кількість зареєстрованих безробітних, які перебували на обліку в районному центрі зайнятості, станом на 01 липня 2018 року становила 648 осіб.

 ОСВІТА

У районі функціонує 40 закладів загальної середньої освіти, з них:

  • Ліцеї - 1
  • Гімназії - 1
  • Опорні заклади – 4 з 11 філій закладів загальної середньої освіти І-ІІ ступенів у їх складі
  • НВК «ЗОШ І-ІІ ступенів – ліцей з професійним навчанням» - 1
  • НВК „Гімназія – загальноосвітня школа І ступенів” - 1
  • НВК „Ліцей – загальноосвітня школа І-ІІ ступенів” -1
  • НВК “ЗОШ І-ІІІ ступенів - ДНЗ” - 3
  • ЗОШ І-ІІІ ступенів - 13
  • ЗОШ І-ІІ ступенів - 3
  • НВК “ЗОШ І ступеня - ДНЗ” - 1

Закладів загальної середньої освіти з профільним навчанням (філологічний, природничо-математичний, суспільно-гуманітарний, художньо-естетичний, технологічний, спортивний) – 54 (985 учнів).

На базі закладів загальної середньої освіти функціонує гуртків - 119.

Загальноосвітні навчальні заклади забезпечені навчальними комп’ютерними комплексами – 37.

Загальноосвітні навчальні заклади у яких створені веб-сайти - 40.

Всі загальноосвітні  навчальні заклади району підключені до мережі Інтернет.

В районі діють:

Народний музей історії села Бистричі – у Бистрицькому  НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів - ДНЗ»;

Зразкові історико-краєзнавчі музеї – у Березнівському НВК «ЗОШ І-ІІ ступенів – ліцей з професійним навчанням»; Городищенській ЗОШ І-ІІІ ступенів; Голубнівській ЗОШ І-ІІІ ступенів.

У місті Березне функціонують Надслучанський інститут Національного університету водного господарства та природокористування, Березнівський лісотехнічний коледж Національного університету водного господарства та природокористування, Західноукраїнський коледж “ПОЛІССЯ”, Державний професійно-технічний навчальний заклад “Березнівське вище професійне училище” та Державний професійно-технічний навчальний заклад „Соснівський професійний ліцей” в смт. Соснове.

 ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я

Медичне обслуговування населення здійснюється центральною районною лікарнею на 270 ліжкомісць, Соснівською районною лікарнею на 35 ліжкомісць, 8 амбулаторіями, 34 фельдшерсько-акушерськими пунктами та 3 фельдшерськими здоровпунктами.
В селі Зірне функціонує протитуберкульозна лікарня, яка фінансується з обласного бюджету.
Медичну допомогу населенню надає 113 лікарів (81,7% від потреби) та 355 середніх медпрацівники (100% від потреби).
Центральна районна лікарня має вищу акредитаційну категорію, є базою передового досвіду.

 КУЛЬТУРА

На території району діє 40 клубних закладів (в сільській місцевості - 39), 47 бібліотек (38 - в сільській місцевості). В м.Березне функціонує краєзнавчий музей, кінотеатр, дитяча музична школа, будинок культури, центральна районна бібліотека та центральна районна дитяча бібліотека.
9 самодіяльних колективів носять почесне звання "народний аматорський". Це - народний аматорський хор "Богуш", ансамбль народних інструментів, камерний хор, духовий оркестр, драматичний театр, ансамбль танцю "Берізка", оркестр народної музики, ансамбль скрипалів і вокально-інструментальний ансамбль районного будинку культури та фольклорні колективи сіл Білка, Малушка, Князівка, Зірне. 2 дитячих колективи дитячої музичної школи носять звання "зразковий".

 ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА І СПОРТ

До послуг населення району: 23 спортивні зали, 125 спортивних майданчиків, 32 футбольних поля, 57 майданчиків з тренажерним обладнанням, 16 стрілецьких тирів (криті). У районному центрі працюють спортивно-оздоровчий комплекс, плавальний басейн, водно-спортивна база, 2 дитячо-юнацькі cпортивні школи, вихованці яких, з окремих видів спорту (веслування на байдарках і каное, важка атлетика, греко-римська боротьба, плавання і стрільба з лука), входять у збірні команди області.

 ТУРИЗМ

Березнівщина - це край з унікальними можливостями для розвитку і поширення туризму, адже тут гармонійно поєднується багата культурно-історична спадщина, мальовнича та неповторна природа, щира гостинність мешканців краю і родюча земля.

Багато сіл Березнівщини мають цікаву історико-архітектурну спадщину, культуру, самобутній побут, самою природою даровані мальовничі ландшафти, наділені багатими лікувально-рекреаційними ресурсами.

Туристична галузь є важливим чинником стабільного і динамічного розвитку району, збільшення надходжень до місцевого бюджету, істотного позитивного впливу на стан справ у багатьох галузях економіки зокрема транспорт, будівництво, торгівля, зв’язок, сільське господарство, виробництво товарів широкого вжитку тощо. Туризм сприяє підвищенню зайнятості населення, розвитку ринкових відносин, міжнародному співробітництву, залученню українців та іноземних громадян до пізнання багатої природної та історико-культурної спадщини краю, збереження екологічної рівноваги.

У нашому районі є всі підстави для розвитку туристичної галузі. Цьому сприяє і створення в березні 2000 року Надслучанського регіонального ландшафтного парку, заповідна зона якого поєднує в собі 14 природоохоронних обʼєктів (6 заказників, 7 памʼяток природи та 1 заповідне урочище). Чого тільки варті мальовничі куточки ландшафтного заказника місцевого значення «Соколині гори», Березнівський дендрологічний парк загальнодержавного значення, Зірненський парк-памʼятка садово-паркового мистецтва місцевого значення, гідрологічний заказник місцевого значення «Полянські стави», загальнозоологічний заказник «Урочище Брище», руїни Губківського замку, старовинні православні храми, цікаві геологічні та археологічні знахідки, збережені традиції бортництва і це далеко неповний перелік цікавих місць для туризму. Особливо привабливим для туристів є швидкоплинний Случ із своїми високими та стрімкими берегами із гранітних порід, де скелі місцями досягають висоти 25 метрів.

Пріоритетними для нашого району є сільський, зелений, екстремальний та спортивний туризм. А перспективними населеними пунктами можна вважати Маринин, Губків, Соснове, Князівку, Поляни та інші села, де є цікаві місця і люди здатні розпочати дану справу.

Відділом культури і туризму райдержадміністрації розроблено 11 туристичних маршрутів: 7 – по району, 4 – на  території регіонального ландшафтного парку «Надслучанський» та 9 екологічних стежок. Визначено власників приватних садиб в селах Губків, Більчаки, Маринин, Прислуч, Хотин, які готові приймати туристів.

Видано туристичний путівник «Туристично-оздоровчі маршрути Березнівщини», де детально описано 4 туристичних маршрути по району, путівник «Мандрівки по Надслучанській Швейцарії», де детально описано 3 маршрути на території Надслучанського регіонального ландшафтного парку, книгу «Заповідна краса Березнівщини. Природно-заповідний фонд Березнівського району Рівненської області», надруковано карту-схему Березнівського району, де нанесено туристичні маршрути, археологічні та історичні пам’ятки. Крім того, в соціальній мережі Facebook cтворено сторінку «Березнівщина туристична», на якій розміщена інформація про туристичний потенціал району. Також відомості щодо туристичних об’єктів та елементів інфраструктури Березнівщини включені до туристичного Інтернет-ресурсу «Велика туристична Волинь» та путівника «Рівненщина туристична».

В районі знято ряд відеофільмів, які рекламують туристичний потенціал регіону: «5 канал» – серія передач «Унікальна Україна», канал «Тоніс» –  «Древній Губків», канал 1+1 – «Мій путівник», «Надслучанська Швейцарія. Моя країна 360˚», Рівненська державна телерадіокомпанія – «Рідний край», відеофільм про проведення свята традиційної поліської кухні «День гарячого казана» та цикл телепередач «Азбука смаку» за участю господинь та господарів із сіл Маринин, Білка, Тишиця, Лінчин, Городище, селища Соснове та міста Березне, які розкривають секрети приготування традиційних страв поліської кухні.

За умовами проекту «Відкрий Рівненщину» інформація про 7  туристично привабливих об’єктів нашого району розміщена на Інтернет-сторінці газети «ОГО».

Тож щиро запрошуємо відвідати наш край, де Ви завжди зможете знайти широкі можливості для туризму, змістовного відпочинку, зустрітися з цікавими людьми.